03U302407INCB
DURASTRIP COB
Product available in:
Share
Ask info
Datasheet
Download
Typology
LED strip Chip On Board.
Features
Installation
Complete with double-sided tape to attach to the surface.
When using double-sided tape degrease the application surface adequately.
Strips can be cut to size by following the cutting indications printed on the strips.
Usage information
Dimmable 0-100% Flicker Free
DALI - DMX - 1-10
Analogue and digital domotic control systems
Push Dali with ZKCDAFF controllers
CASAMBI compatible
Power supply
Max current for single power supply: 4A.
Packaging
Packaged in 5 meters reels.
LED
320 LED/m
Ra>90
Lifetime: 25,000h
Warranty: 3 years
Connections
IP20: terminals with free wires.
24 Vdc
Ra 90
25000 h
L70B20
IP20
Free Wire
-25°C
+35°C
Risk
Group 0
120°
G3
Characteristic data
Power
35 W
Beam
120°
Dimmable
Yes
Input
24 Vdc
Base
Free Wire
IP
20
Tc
3000 K
Ra
90
LED Warranty
G3
RG
RG0
Dimensional characteristics
L
5000 mm
L1
5 mm
H
1.7 mm
Cutting pitch
50 mm
Lighting and photometric features
Beam opening
Nominal flux per mt
650 lm/m
CCT nominal colour temperature
3000 K
Colour of the light
Warm light
Colour rendering index
90
Lifespan
25000 h
LED lifespan
L70B20
Trigger time
<0,2 s
Heating time up to 60% of full efficiency
Instant Full Light
Electrical characteristics
Rated power
35 W
Input voltage
24 Vdc
Dimmable
Yes
Energy efficiency class
This product contains a light source of energy efficiency class "F"
Operating temperature
-25°C / +35°C