03U602407INCB - DURASTRIP COB
Typology
LED strip Chip On Board.
Features
Installation
Complete with double-sided tape to attach to the surface.
When using double-sided tape degrease the application surface adequately.
Strips can be cut to size by following the cutting indications printed on the strips.
Usage information
Dimmable 0-100% Flicker Free
DALI - DMX - 1-10
Analogue and digital domotic control systems
Push Dali with ZKCDAFF controllers
CASAMBI compatible
Power supply
Max current for single power supply: 4A.
Packaging
Packaged in 5 meters reels.
LED
320 LED/m
Ra>90
Lifetime: 25,000h
Warranty: 3 years
Connections
IP20: terminals with free wires.
Characteristic data
Power: 35 W
Beam: 120°
Dimmable: Yes
Input: 24 Vdc
Base: Free Wire
IP: 20
Tc: 6000 K
Ra: 90
LED Warranty: G3
RG: RG0
Dimensional characteristics
Dimensiones
L: 5000 mm
L1: 5 mm
H: 1.7 mm
Paso de corte
Cutting pitch: 50 mm
Lighting and photometric features
Beam opening: 120°
Nominal flux per mt: 790 lm/m
CCT nominal colour temperature: 6000 K
Colour of the light: Cool light
Colour rendering index: 90
Lifespan: 25000 h
LED lifespan: L70B20
Trigger time: <0,2 s
Heating time up to 60% of full efficiency: Instant Full Light
Electrical characteristics
Rated power: 35 W
Input voltage: 24 Vdc
Dimmable: Yes
Energy efficiency class: This product contains a light source of energy efficiency class "E"
Operating temperature: -25°C / +35°C