P055-200-KIT
RECESSED PROFILES: P055-R
Product available in:
Share
Ask info
Datasheet
Download
Features
Aluminium profile for recessed installation.
Aluminium profiles allow for a more stable installation, in case of linear installations.
CAN BE USED WITH LED STRIPS WITH MAXIMUM WIDTH:
30 mm
MAXIMUM POWER:
42W/m
Installation
Recessed.
Steel spring mounting system for recessed ceiling installation from a minimum of 5mm.
Material
Profile in aluminum alloy 6060/6063, anodized 15/20 microns.
UV resistant PC lens.
Accessories
Packaging
Characteristic data
Color
Grey
Dimensional characteristics
L
2000 mm
L1
70 mm
L2
55 mm
H
35 mm
European Directives
2011/65/EU * RoHS
2015/863 * Amending RoHS
Logistics data
Item net weight
6 gr
Barcode single item
Number of pieces multiple pack
5
Minimum order quantity
1
Minimum packaging
1 / 5
Product sheet
Tender text
Extended
Compact
P055-200-KIT - RECESSED PROFILES: P055-R
Features
30 mm
MAXIMUM POWER:
42W/m
Installation
Recessed.
Material
UV resistant PC lens.
Accessories
Packaging
Characteristic data
Color: Grey
Dimensional characteristics
Dimensiones
L: 2000 mm
L1: 70 mm
L2: 55 mm
H: 35 mm
European Directives
2011/65/EU * RoHS
2015/863 * Amending RoHS
Logistics data
Item net weight: 6 gr
Barcode single item: 8011905331382
Number of pieces multiple pack: 5
Minimum order quantity: 1
Minimum packaging: 1 / 5
Features: Aluminium profile for recessed installation. Aluminium profiles allow for a more stable installation, in case of linear installations. Recommended for indoor and outdoor (protected) applications and for high power strips in order to better heat dissipation. CAN BE USED WITH LED STRIPS WITH MAXIMUM WIDTH:: 30 mm MAXIMUM POWER:: 42W/m Installation: Recessed. Steel spring mounting system for recessed ceiling installation from a minimum of 5mm. Material: Profile in aluminum alloy 6060/6063, anodized 15/20 microns. UV resistant PC lens. Accessories: Transparent lenses with 40° beam angle available, opal cover for replacements, and a continuous flexible 20 m lens for installations without visible interruptions. Packaging: Packaging of the aluminium‑colour profile in kit form (code ending with “KIT”): minimum package of 5 bars complete with opal diffuser, 5 pairs of end caps, and 5 pairs of clips. Characteristic data - Color: Grey. Dimensional characteristics - Dimensiones; L: 2000 mm; L1: 70 mm; L2: 55 mm; H: 35 mm. European Directives - 2011/65/EU * RoHS; 2015/863 * Amending RoHS. Logistics data - Item net weight: 6 gr; Barcode single item: 8011905331382; Number of pieces multiple pack: 5; Minimum order quantity: 1; Minimum packaging: 1 / 5.
Picture
Picture 2
Newsletter
Receive news, updates and insights comfortably on your computer
Subscribe to our Newsletter
Head office and factory
Dura Lamp S.r.l.
Via Pratese, 164
50145 Florence - Italy
Registered at Firenze Register of Companies
Tax Code. and VAT no. 03312240488
REA (economic administrative index) No. 353287
Subject to the direction and coordination of 3F FILIPPI S.P.A.